OTONOM ARAÇLARDA PLOTOONİNG

5 Mart Perşembe günü Beykent Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği YUTEK etkinliğinde Berzah Ozan (FORD Otosan)  ve Kadir Haspalamutgil (AVL) katılımıyla otonom araç teknolojisi hakkında sempozyum gerçekleştirildi.Yapılan sempozyum da ileride çokça göreceğimiz ve insanların merakla beklediği otonom araçlar hakkındaki gelişmeleri ve FORD Otosan’ın AVL ile işbirliği içerisinde yaptığı Plotooning gelişmelerini paylaştık.

Gerçekleştirilen YUTEK etkinliğinde Ford Otosan ve AVL, tam otonom sürüşe giden yolda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmek amacıyla, Ford tırların da uygulanmak üzere ‘Platooning-otonom konvoy’ teknolojisi alanında ortak yaptıkları Ar-Ge çalışmasından bahsedildi. Anlatımını Berzah Ozan ve Kadir Haspalamutgil’in yaptığı ‘Platooning-otonom konvoy’ Ar-Ge çalışması tamamen doğadan esinlenilerek yapılmaya çalışıldığını belirttiler. Doğada ki kuşların uçuş yaptıkları sırada öndeki yön verici kuşun arkasındaki sıralı kuşları onun yarattığı hava koridoru sayesinde daha az güç sağlayarak daha sağlıklı uçuş yaptıklarını ve bu sayede daha az enerji sağladıklarını belirttiler.

Ford Otosan ve AVL bundan esinlenerek yaptıkları Ar-Ge çalışmasında Seviye 2 ile düzenledikleri öncü araç izleme ile daha güvenli uzun yolculuk ve öncü aracın sağladığı hava koridoruyla daha az yakıt hedeflediklerini söylediler.

Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) kurucusu Berkan Bayram ise “otonom araçlar endüstri 4.0’ün en belirleyici etkenlerinden biri oldu. Tesla, model 3 aracı ile internet üzerinden satışa sunuldu ve bununla birlikte arabanın satışını bayi gibi etmenler koymadan üreticiden tüketiciye direkt olarak ulaşarak sağladı. Artık araçlar; otonom, akıllı, birbirine bağlantılı ve elektrikli özellikleri ön planda tutularak geliştirilmeye çalışıyor. Ayrıca bunun yanında hidrojen yakıtlı araçlarda bulunmaktadır. Bu araçlara 2035, 2040 yıllarında bu yönelimi çok daha görünebilir halde olacaktır.

Bugün ki araçların içerisinde kullanılan multimedya sistemleri gibi birçok ürün Seviye 2 aralığına denk gelmektedir. Bu özellikleri arttırdığımızda otonom araçları yavaş yavaş geliştirmiş oluyoruz. Otonom araçlar akıllı araçlardır birçok özelliğinin yanında 200 metre ilerideki bir engeli de önceden bileceklerdir.” Değerlendirmelerinde bulundu.

Otonom araçlar seviyelerine göre belirtildiğinde daha anlamlı hale gelmektedirler

Seviye 1(Sürücü Asistanı): Bu seviyede araç belli başlı fonksiyonlarda sürücüye yardımcı olur ancak hızlanma, frenleme ve çevre kontrolünü tamamen sürücünün denetimi altındadır.

Seviye 2(Kısmi Otomasyon): Bu seviyede araç direksiyon idaresine ve hızlanma konusunda yardım ederken, sürücünün bazı görevlerden serbest kalmasını sağlıyor. Ancak sürücü her zaman araç idaresini almak için hazır olmalı, emniyet kritik aksiyonları ve çevre kontrolü denetimini sürdürmelidir.

Seviye 3:(Koşullu Otonom): 3. Seviye’ye geçişte en büyük sıçrama, aracın çevre kontrolünü sağlamasıdır. Sürücünün dikkati hâlâ önemli ancak frenleme gibi emniyet/kritik işlerde sürücünün serbest kalmasına ve işleri teknolojiye bırakmasına olanak verir.

Seviye 4:(Yüksek Otonom): Seviye 4 artık tüm direksiyon idaresi, frenleme, hızlanma/yavaşlama, araç ve yol takibi gibi görevleri yerine getirirken; karar gerektiren şerit değiştirme, dönme, sinyal verme gibi olaylara cevap üretme eylemlerini de devralır.

Seviye 5:(Tam Otonom): Son seviye sürüş seviyesi olan Tam Otonom Sürüşte hiçbir insan müdahalesi gereksinimi bulunmuyor. Artık yolcu konumunda olmaktasınız.

Plotooning teklonojisini detaylarınıyla anlatan Erkan Ozan:

“Plotooning’in En önemli sebebi güvenliktir. Araçlarla ilgili ölümlü kazaların çoğu insan kaynaklı olmaktadır. Biz insan faktörünü en aza indirgemeyi hedefliyoruz. Bizim için verimlilik önemli esastır. Bir diğer sebebimizde ise konfor bulunmaktadır. Plotooning, bu üç sebebin içindedir. Plotooning, verimliliği rüzgar koridoruyla sağlıyor.

Normalde bir araç için en önemlilerden biri de fren mesafesidir. Plotooning yaparak ise fren mesafesini otomatik olarak algılıyoruz. Araç sayısı arttıkça %35 verimlilik sağlanacağı ön görülüyor.

Plotooning için önemli faktörlerden biri de özgün bireyler tarafından kullanılan tırların aynı güzergah süresince öncü araca kontrolü devredebilmesidir.

Plotooning yaparken aranızdan geçmeye çalışan başka bir aracı otomatik olarak araç algılar ve o aracın geçebileceği mesafeyi otomatik olarak ayarlar. Önlerindeki engellere karşı güvenli bir şekilde durabilme ve arayı güvenli bir şekilde açabilme opsiyonunu da içinde barındırır. Tüm buradaki amaç bunları teknolojik olarak hazırlamaktır.

Şuan Seviye 4 olarak hazırlanmaya çalışılan tırların her tarafını sensörlerle donatmak gerekmektedir. Araçlara bu sensörler yerleştirildiğinde ciddi bir veri toplama alanı ortaya çıkmaktadır.

Bir Tır’da ki sensörlerin 1 yılda toplam elde ettiği veri 1.5 PB data olarak hesaplanmaktadır. Bu dataları algılamak için ciddi bir derin öğrenme metodu eklemek gerekmektedir. Bu algoritmaları araca entegre ettikten sonra sürülebilir moda getirebilmektesiniz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s