GELECEK İÇİN BULUŞUYORLAR

Academy Talks kapsamında Kolektif Academy çatısı altında 3 Mart 2020 Çarşamba günü bilgisayarlara ilgi duyanlar, kodlama yapanlar, web üzerinde çalışanlar, oyun sektörüne atılmak isteyenler, siber güvenlik hakkında biraz daha bilgi almaya çalışanlar için sektöründe başarılı olmuş kişilerle birlikte ücretsiz seminer düzenlendi. Seminerde moderatör olarak Atıl Samancıoğlu bulunurken konuşmacı olarak Emrah Yüksel (Web Geliştirme), Aziz Bektaş (Cisco, Networking), Gökhan Yahya Torba (Oyun Geliştirme) katılım gerçekleştirdi.

Güncel konu başlıkları ve katılımcıların ilgisiyle gerçekleşen ve aynı zamanda kodlama öğrenirken dikkat edilmesi gerekenleri, piyasanın beklentilerini, girişimci olmak isteyenlerin ne yapmaları gerektiğini, kendi app’ini yapmak isteyenlerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini, siber güvenlik sektörü, oyun geliştirme sektörü ve daha bir çok şey konuşuldu.

SAĞLAM TEMELLER İÇİN NETWORK ŞART

Seminerde ilk olarak konuşan Aziz Bektaş yazılıma ilgi duyanların aynı zamanda network hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğini söyledi.

Aziz Bektaş: ‘’Artık yeni trend yazılımsal network. Gelişen teknolojiyle birlikte ağlar da sadece bizler değil makineler bile birbirleriyle konuşmaya başladı. O yüzden her şey network olmuş durumda. Yazılımla network ise ne kadar ilişkili derseniz şunu söylerim. Bundan 3-4 sene önce bir bilgisayara bağlanırken box to box yani cihaza gidip bağlanıyorduk. Oysa şimdi öyle değil ağlar üzerinden tüm cihazları konfigüre ediyoruz. Ayrıca siber güvenlik tarafında ilerlemek isteyen arkadaşlar kesinlikle önce network öğrenmeli.’’

Ayrıca eğitimde sertifikalanmanın gerekli olduğunu vurgulayan Aziz Bektaş ‘’Sertifikalanmak kesinlikle önemli. Niye? Çünkü siz masaya şunları bunları biliyorum demek yerine sertifikanızı öne sürdüğünüzde, sertifikanıza baktıklarında işi bilen kişi sizin kaç tane bilgisayar yönetebileceğinizi yada neyi iyi yapabileceğinizi biliyordur. Ayrıca sertifika uluslararası yeterliliğinizi de ifade eder.’’ dedi.

HIZLI ÖĞRENMEK, ADAPTE OLMAK VE GEÇİŞ YAPMALISINIZ

Daha sonra web kısmında yeni başlayanlar için tavsiyeler veren Emrah Yüksel:

‘’ Öncelikle şunları söyleyeyim. Çok çabuk meslekler değişiyor. Yani 15-20 sene önceki meslekler şuan da yok, belki de şuan da yaptığınız meslekler 15-20 sene sonra olmayacak. Çağ çabuk değişiyor. Hızlı şekilde öğrenmek, adapte olmak ve geçiş yapmak zorundasınız. Web kısmına gelecek olursak, Web’ de tasarım ve programlama birbirinden ayrılıyor. Tasarım tarafında biraz daha yaratıcı olmalısınız. Çünkü artık yeni çıkan tasarım siteleri ile insanlar bir web sitesini kolayca tasarlayabiliyorlar. Hali hazırda yüzlerce tasarım var zaten. O yüzden Web geliştirmeyle ilgilenmek istiyorsanız tasarım ve programlamadan hangisini seçeceğinizi kafanızda oturtmalısınız. Mesela artık Javascript kütüphaneleri popülerleşti. Ayrıca işinize yaramayan kütüphaneleri de öğrenmenize gerek yok.’’ dedi.

MOBİL OYUNLARA YÖNELİN

Seminerin en merak edilen konularından biride oyun sektörü ve oyun geliştirmeydi. Katılımcıların meraklı bakışları arasında Gökhan Yahya Torba oyun geliştirmenin zor ve uzun bir süreç olduğunu vurguladı.

Ayrıca ‘’Arkadaşlar başlarken ekibinizi iyi kurmalısınız. Ayrıca küçük işlerden başlamak ve işinizi sonuçlandırmak çok önemlidir. Direkt büyük işe başlarsanız olmaz ve olmayınca motivasyonunuz düşer. İşte ekip de burada devreye giriyor. İyi bir ekip motivasyon düşüşüne izin vermez. Oyun motorlarına gelecek olursak şuan da iki büyük oyun motoru var. Unity ve Unreal. İkisi piyasayı domine etmiş durumdalar. Unity daha maliyeti az olan oyunlarda, Unreal ise çok büyük bütçelerle yapılmış oyunlarda kullanılıyor. Çünkü  bu oyunların gerçekçi olması, görüntüsünün kaliteli olması gerekiyor. Ülkemizde ise son 2 yıldır Unity ile çok başarılı işler ortaya çıkıyor. Öyle ki 1 milyarın üzerinde oyun ihracatı var. Devlet de bunu farkına varmış durumda ve destek sağlıyor. Ayrıca Unity daha çok mobil oyun oluşturmak isteyenlere hitap ediyor ve artık şirketlerde mobil oyuna kaymış durumdalar. Çünkü mobil oyunun maliyeti az ve pazar çok büyük. Geçen yıl ki 135 milyar dolarlık oyun pazarında 65 milyar dolarlık bir paya sahip mobil oyunlar.’’ dedi.

Daha sonrasında mobil oyunlardaki rekabete değinen Gökhan Yahya Torbacı, mobil oyunların çocuğunu gözükmeden yok olduklarını ancak inanılmaz tüketim çılgınlığı olduğunu ve oyun yapacaklara son tavsiye olarak Amerika pazarını hedef almaları gerektiğini söyledi.

Seminerin sonunda ise yiyecek ve içecek servisi yapılırken, konuşmacıların salonun her bir tarafına dağılması ile katılımcılarla birebir sohbet gerçekleştirildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s