PETER HENLEIN: İLK YAYLI MODERN SAAT MUCİDİ

Peter Henlein Alman saat yapımcısı, 1480’de Nurnberg’de (Almanya) doğdu, 1542’de aynı yerde öldü. Peter Henlein büyük ağırlıklarla çalışan duvar saatlerinin yapımı ve tamiriyle uğraşırdı. Bu hünerli ve bilgili zanaatçı, saat mekanizmasını çalıştırmak için ağırlıklardan daha kullanışlı bir kuvvet kaynağı arıyordu.

Avrupa’da suyla çalışmayan mekanik saatler ilk olarak 13 ve 14’üncü yüzyıllarda ortaya çıktı. Fakat son derece karışık ve ağır olan bu saatler yalnızca icadı gerçekleştiren bilim insanlarınca kullanılabildi. Bu denli ilkel saatlerin ardından bugün kullandığımıza yakın olan saatlerin ilk örneklerine 16. yüzyılda rastlamaktayız. Böyle kullanışsız saatlerle uğraşmak Alman saat ustası Peter Henlein’a parçaları küçülterek saatleri taşınabilir hale getirme fikrini verdi.

Böylece Henlein 16. yüzyılın başlarında ilk cep saatini icat etti. Bu saat altından üretilmişti ve yumurta şeklini andırıyordu. Bu sebeple üretildiği şehrin adıyla ”Nurnberg Yumurtası” olarak anıldı. Nuremberg Yumurtaları pratik olsa da, içindeki yay açıldıkça yavaşladığı için zamanla gözden düştü.

Üstelik henüz yelkovan ve saat camı icat edilmemiş olduğu için de insanlar yanlarında taşımak yerine evlerindeki masa veya dolap gibi eşyalarının üzerinde tutmayı tercih ettiler. Böylece Nuremberg Yumurtaları gittikçe kullanışsız bir hal aldı. Böylelikle modern saatin icadında önemli bir rol oynadı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s