NETFLİX’İN ARKASINDAKİ BAŞARI: REED HASTİNGS

Son zamanların en gözdesi olan Netflix, bünyesinde ödüllü diziler, filmler, animeler, belgeseller ve daha birçok içeriğe, geniş arşiv sunan bir yayın hizmetidir. Kendi dizi ve filmlerini de çeken Netflix,  2019 yılında 6,8 milyon kullanıcının vazgeçilmezi haline geldi. Bu başarı perdesinin arkasında ise Reed Hastings vardır.

Peki, bu Reed Hastings kimdir? Şimdi dilerseniz, Netflix’in ardında ki isimi daha yakından tanıyalım.

REED HASTİNGS KİMDİR?

Reed Hastings, 1960 senesinde ABD’nin Boston eyaletinde dünyaya geldi. Bowdoin College’da matematik lisansını bitirdi. 1983 senesinde okuldan mezun olunca, o zamanki ABD hükümeti tarafından gelişmekte olan ülkelere gönüllü insanların gönderildiği Peace Corps aracılığı ile Svaziland’a gitti. Burada 1985 senesine kadar matematik öğretmenliği yaptı.

Svaziland’da 2 sene kaldıktan sonra Stanford Üniversitesi’ne girdi. 1988 senesinde ise bilgisayar mühendisliği bölümünden yüksek lisans diplomasını aldı. Ardından Adaptive Technology adlı şirkette yazılım mühendisi olarak işe girdi.

Hastings, 1991’de arkadaşları olan Mark Box ve Raymond Peck ile Pure Software adlı bir yazılım şirketi kurdu.  Yazılım ürünleri üreten şirket, birkaç yılda hızla büyüdü. Hastings, bu büyümeye hazır olmadığını fark etti. Şirket 1995 yılında halka arz edildi ve Pure Software 1996 yılında Atria ile birleşti. 1997 yılında ise bu şirketi Rational Software satın aldı.

Daha sonraki süreçte Marc Randolph ile birleşerek 1997 yılında Netflix’i kurdu. İlk etapta film kiralama şirketi olarak Netflix, ABD genelinde kargo yolu ile müşterilerine film kiralıyordu. Şirket bu süreçte istikrarlı bir şekilde büyüdü. Büyüme sürecinde çalışma ortamı ve çalışanlara sunulan avantajlar ile işinde iyi olan çalışanlara şirkette yer ayırdılar.

2007 yılında online mecrada da adını duyuran Netflix, 2010 yılında 16 milyon üyeye ulaştı. 2013 yılında Netflix, ilk kez kendi orijinal televizyon dizisi olan ve birçok ödül alan , House of Cards’ı yayınlayarak kendi dizisini de çeker hale geldiğini kanıtladı ve bu sayede Netflix’in hisse değerleri 2013’ün sonunda 3 kat değer kazandı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s