YENİ TREND: ANİMASYON

Hepimizin sevdiği, izlemekten büyük zevk aldığı veya hayranı olduğu bir animasyon karakteri vardır. Animasyon karakterlerini artık hayatımızın her alanında görmek mümkün. Bu yazımız da sizlerle teknolojinin de gelişmesiyle birlikte en ilgi çekici sınıflardan biri haline gelen animasyonu Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Sadi Kerim Dündar ile konuştuk. Sizleri keyifli röportajımızla baş başa bırakıyoruz:

1- Animasyona ilginiz nasıl başladı? Nerelerde eğitim aldınız?

Öncelikle ilgim görsel tasarıma başladı.Aslında benim lisansım iktisat. Bilkent’te iktisat’ın son sınıfında okurken tasarımla ilgili kariyer istediğimi farkettim. Hacettepe de grafik anabilim dalından yüksek lisans ve doktora eğitimi aldım.

2- Animasyonun çağımızdaki konumu nedir?

Tasarımın günümüzdeki geldiği yer artık basılı yayından dijital yayına yani ekranlara kaydığı için hareketli etkileşimi (animasyon) de gerekli kılıyor. Fiziksel dünyanın üstünü görünmez bir şekilde kaplıyor. Bizler yaşantımızı da buraya göç ettiriyoruz. Zaten sosyal medya ile çok önceden yaptık bunu. Orada yeni kimlik yaratıp, daha olmak istediğimiz kişiler oluyoruz. İnsan şuan da çok fazla ekranla muhatap. Bir ekran karşısında geçirdiğimiz süre, bir dünya aktivitesinde geçirdiğimiz süreden daha fazla.

3- Animasyonun her geçen gün gelişmesini veya daha fazla değer verilmesini nasıl yorumluyorsunuz?

Mesela ekranlardan bahsettik. Güncel olarak televizyon, bilgisayar, tablet vs. bulunuyor. Hatta bilgisayarı aradan çıkarıp smart tv’lerde youtube izliyoruz. Tv kanalı izler gibi youtube izliyoruz. Öyle ki tv devri bitti diyebiliriz. Mesela yeni nesil tv kanallarını çok kâle almıyor, youtube ve netflix gibi mecralarda özel içerik izliyorlar. Bunun da bir ilerisi var sanal gerçeklik yada arttırılmış gerçeklik diyoruz. Bir gözlük takacağız ve gerçeklik içinde yaşamaya başlayacağız. Şuan da bu teknoloji oyunlarda var. Bununla birlikte hareketli görsel içerikler böylece 3 boyutlu platforma taşınıyor ve daha başka gereksinimler ortaya çıkıyor.

4-Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Animasyon, sinema ve dizi sektöründe önemli bir yer aldı, bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Evet, çok doğru hatta ünlü Hollywood filmlerinden biri olan Marvel serisinin youtube’de kamera arkası veya yapım aşamalarını gösteren videolar var. Bütün filmin yeşil perde önünde çekilmiş olduğunu görseniz şaşarsınız. Atmosfer,mekanlar, araçlar, yaratıklar,karakterler filmin içine animasyon teknikleri ile ekleniyor. Daha önce filmler için bir dalga sahnesi küvet içerisinde mikro ölçekle çekiliyorsa artık bunlar 3D yazılımlarla simüle ediliyor. Peki bu neye yarıyor derseniz hayalleri sınırsız kılmaya yarıyor. Daha önce bütçeler dahilinde ne yapılabilir diye hayal kuruluyorken, 3D animasyon şimdi ne yapmak istiyorsan gerçekleştirebileceğin bir alan sunuyor. Diziler ve filmler de nasibini büyük ölçüde alıyorlar.

5-Animasyon deyince aklımıza çizgi film ve çocuklara hitap eden şeyler aklımıza geliyor. Ancak animasyonun önemli ölçüde yetişkin kitlesi var. Bunu nasıl açıklayabiliriz?

Doğru böyle bir algı var. Hatta çizgi film kelimesinin kaldırılması bile gündemde. Çünkü yanlış bir algının oluşmasını sağlıyor. Çizgi film animasyonun çok geniş yelpazesinde sadece bir koludur. Bu nedenle çizgi filmi animasyon olarak algılamak yanlıştır. Eğitsel animasyonlar, bilgisayar oyunları,reklamlar ve hemen her sektörde animasyona ihtiyaç var.

6-Son zamanlarda animasyon reklamlarda çok kullanılmaya başlandı. Neredeyse her reklamda bir veya birden fazla animasyon karakteri var. Bunun hakkında ne söylersiniz? Neden animasyon karakterlerine bu kadar çok rastlıyoruz?

Aslında sorunun cevabı animasyon’un yeni trend olması. Daha önce mümkün olmayan teknoloji şuan da mümkün ve bu insanların hoşuna gidiyor. Belki bundan sonra bir doygunluk olur ve sayısı azalır bilemeyiz. Özellikle reklam sektöründe yeni, farklı, görülmemiş, güncel eğilim olan, trend olan işi yönetir. Şuan da yeni olan bu ve dikkat çekiyor. İnsanlara farklı geldiği için tercih ediliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s