ULAŞIM HİZMETİNDEN ŞEHİR HİZMETİNE “İSTANBULKART”

İstanbul Belediyeler Bilgi İşlem Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BELBİM), 2010 yılında, İstanbul için toplu ulaşımda Elektronik Ücret Toplama Sistemi’ni uygulamasını başlatmıştı. Bu uygulama önce akbil olarak kullanılmaya başlanıp zamanla yerini kartlı sisteme bırakmıştır. Kartın kullanıcısının, ilgili cihaza kartın elektronik medyasını yaklaştırarak okutup ödeme yaptığı ve bunun karşılığında ulaşım hizmeti aldığı bir bilgi yönetim sistemidir.

İstanbulkart; otobüsler, metro istasyonları, deniz taşımacılığı istasyonları, metrobüs istasyonları, teleferik istasyonları, tramvay istasyonları, şehir tuvaletleri, İSPARK Otoparkı, BELTUR noktaları olmak üzeri 17.000’i aşkın yerde ve 29 üye işyerinde elektronik para kartı olarak kullanılmaktadır ve 24 milyondan fazla kullanıcısı vardır. Bu kartı sadece İstanbul halkı değil, farklı şehirlerden İstanbul’a seyahat, iş, eğitim amaçlı gelen kişilerde kullanmaktadır.

“İstanbulkart Artık Şehir Hizmetinde Kullanılacak!”   

BELBİM A.Ş. Genel Müdür’ü Yücel Karadeniz, Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Güney Yerleşkesi’nde gerçekleşen 13. İstanbul Bilişim Kongresi’nde yaptığı konuşmada İstanbulkart’ın artık ulaşım hizmetinin yanında şehir hizmetinde de kullanılacağını yani İstanbulkart’ın tamamıyla bir hizmet kartı olacağının altını çizdi.

Yücel Karadeniz, İstanbulkart’ı 2020’nin ilk 6 ayı içerisinde İstanbul’daki bütün büyük market zincirlerinde, kafeteryalarda, belediyenin bütün hizmetlerinde, kültür sanat faaliyetlerinde, müze kartı ile birleştirilerek müzelerde kullanılabileceğini ayrıca kurumsal dünyada yemek kartı, ulaşım kartı ve kimlik kartını tek bir kart hizmeti olarak sunmaya başlayacaklarını vurguladı. Aynı zamanda 2020 hedefleri arasında verisel anlamda kart kullanıcılarının tamamını isimleriyle, kullanım alışkanlıklarıyla tanımak istediklerini ve bunun üzerine çalışmalar yaptıklarını da açıkladı.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ilerleyen zamanlarda İstanbulkart’ı cüzdanlarda taşımaya gerek kalmadan, telefonumuz ile QR Kod kullanılarak harcama ve ödeme yapabileceksiniz.

Neden “Türkiye Kart” Yok?

Kongrede merak edilen sorulardan biriside her şehrin kendine ait kartı olması yerine neden ülkeye ait Türkiye Kart’ın olamamasıydı. BELBİM A.Ş. Genel Müdür’ü Yücel Karadeniz bu soruya, “Birçok kuruluş Türkiye Kart’ı tanımını ortaya koydu fakat bunun nasıl olacağına ilişkin ortaya ne bir yol haritasına ne bir stratejiye ne de kimin hangi rolleri yapacağına ve nasıl üstleneceğine, yasal altyapısının nasıl olacağına dair hiç kimse bir çalışma yapmadı. Bir siyasi proje gibi kaldı. Herkes kendi menfaatine uygun bir Türkiye Kart tanımı ortaya koymaya çalıştı. Türkiye Kart’ın politik şeylerden uzak bir şekilde ortaya konulması, bir regülâsyonun oluşması ve bunun bir yönetişimi olması lazım. Biz BELBİM olarak bu insiyatifin içerisinde bulunmaya ve her türlü desteği vermeye hazırız. Bir şekilde Türkiye Kart konusunda 2 yıl içerisinde bir adım atılacağını göreceksiniz.” Yanıtını verdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s