SÜREKLİ GELİŞEN TEKNOLOJİ: SANAL GERÇEKLİK

NEDİR BU SANAL GERÇEKLİK:

Sanal gerçeklik, gerçek olamayan ortamı gerçekleştirmeye yarar. Üç boyutlu bir dünyadır. Yapay ortamlar oluşturularak insanın gerçek dünyayla ilişkisini kesmesini sağlar. Sanal gerçeklikte görmenin yanında duyma, hareket gibi başka duyulardan da yararlanır. Kullanıcılar bu gerçek olmayan ortamı deneyimlemek için gözlük, kask gibi aparatlar kullanırlar. 

Sanal gerçeklik yeni bir teknoloji olarak gözükse de aslında tarihi 1968 yılına dayanır. Ivan Sutherland’ın kasklı ekranı, günümüzün sanal gerçekliğinden biraz farklıdır. Kasklı ekran ağır olduğu için tavandan sarkıtılan mekanik bir kol ile kafa hareketleri takip ediyordu, çift mercekli dürbünün gösterdiği grafikler düşük çözünürlüklü çizgilerden ibaretti. O dönemde dış görünüşünün ürkütücülüğünden dolayı kasklı ekrana Demokles’in Kılıcı lakabı verilmiştir.

SANAL GERÇEKLİĞİN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Sanal gerçeklik denildiği zaman akla direkt eğlence sektörü yani video oyunları, filmler ve çeşitli yayınlar gelse de birçok alanda artık sanal gerçeklik kullanılmaktadır.

 Şuan sınırlıda olsa eğitim-öğretim alanında sanal gerçeklik yer alıyor fakat değişen ve gelişen teknolojiyle geleceğin yeni eğitim-öğretim ortamı olacağından şüphemiz yok. İlk olarak 1990 yılında NASA’da uzay çalışmaları için astronotların eğitiminde kullanılmıştır. Aynı zamanda günümüzde askeri eğitim, uçuş eğitimi, matematik, fen ve tıp eğitimi gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Endüstri alanında da şirketlerin vazgeçilmezi haline gelen sanal gerçeklik şirketlerin, üretim, pazarlama, sunum, müşteri deneyimi dâhil olmak üzere neredeyse tüm değerler zinciri alanında kullanılmaktadır.

Sağlık alanında eğitimlerin yanı sıra tedavilerde de sanal gerçeklik uygulanmaya başlanmıştır. Bağımlılık, fobi, stresle başa çıkma gibi birçok hastalığın da yeni tedavi yöntemidir.

Mimarlık ve inşaat sektöründe de sanal gerçeklik teknolojisi sıkça kullanılır. Henüz yapımı tamamlanmamış evlerin kullanıma hazır halini müşteriye üç boyutlu bir şekilde sunarak, evin odalarının içerisinde dolaşmasını sağlar. Bu nedenle sanal gerçeklik mimarlık ve inşaat sektörü açısından devrim niteliğindedir.

Sanal gerçekliğin kültür ve turizme katkısı da gün geçtikçe artmaktadır. Bu teknoloji sayesinde bireyler gezip görmek istediği tarihi mekânları, müzeleri vb. yerlere gitmeden de oraları üç boyutlu bir ortamda gezebilir. Özellikle ülke tanıtımlarında oldukça faydalı ve bilgilendirici bir şekilde uygulanmaktadır.

Günümüzde sanal gerçeklik hafife alınsa da çoğu sektör bu teknolojiyi temel fonksiyonu olarak benimsemiştir. Bu sayede önemli sektörler de vazgeçilmez hale gelip, hayatın birçok noktasın da işimizin daha kolay bir şekilde sağlanmasına yardımcı olmuştur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s