TEKNOLOJİ İLE BİRLİKTE HAYATIMIZA GİREN KELİMELER

Dijital medyanın ilerlemesiyle birlikte hayatımıza çok hızlı bir şekilde yeni kelimeler girmeye başladı. Hatta öyle ki günlük hayatımızda bile bu kelimelerden kopamıyoruz resmen yaşamımızın bir parçası olmuş vaziyetteler. Hadi hep beraber bu kelimelerin ne olduğuna bakalım.

STALKLAMAK/STALKER

Birileri için günümüzün gözdesi haline gelen “stalk”, sosyal medya platformunda bir kişinin başka bir hesabı incelemesi, araştırma ve gözetlemesi anlamına geliyor. Bu eylemi sürekli hale getiren, uygulayan kişiye ise “stalker” deniyor.

Stalkerlık hemen hemen herkesin kanına girmiş bir durumdadır. Bu stalkerlık çok tehlikeli bir şey yuvada kurabilirsiniz, yuvada yıkabilirsiniz aman dikkat!

UTANMIYORUZ! Eski sevgilimizi, bizi terk edenleri, yürümek isteyip yürüyemediklerimizi, eski sevgililerimizin eski sevgililerini, kocanızın işyerindeki oooooooo hanımefendiyi, gıcık olduklarımızı takip ediyoruz.

STALK’LUYORSUN AMA DOKUNAMIYORSUN ÇOK SAÇMA!

YOUTUBER / İNSTAGRAMMER

İnstagram’a düzenli olarak içerik üreten, zamanlı bir şekilde bu içerikleri paylaşan ve belirli bir kesime hitap eden kişilere ‘‘İnstagramer’’ denir.

Youtube platformuna video içerik üretip ve belirli bir zaman diliminde süreklilik göstererek paylaşım yapan kişilere ise ‘‘Youtuber’’ denir. 

Günümüzde artık İnstagramer ve Youtuber meslek olarak değerlendiriliyor. Hatta çok ciddi miktarlar kazanılıyor. Önemli içerik üretimlerinde ödül dahi alıyorlar.

Eskilerde çocuklara ‘‘Büyüyünce Ne olmak istiyorsun ? ’’ diye sorulduğunda alınan cevaplar genelde ‘‘Doktor, öğretmen, avukat, vs.’’ gibi meslekleri söylerken şimdi ki zaman da ‘‘Youtuber, İnstagramer’’ gibi cevaplar almak mümkün…

İşte size geleneksek çocukluktan dijital çocukluğa geçişsin örneklerinden biri budur.

FENOMEN

Kelime anlamı hayranlık uyandıracak kadar dikkat çekici olan şey veya kişidir. Herkes fenomen olma derdine düşmüş vaziyette.. Hatta ‘‘ Nasıl Fenomen Olunur? ‘’ tarzında kitaplar bile var. Asıl sorun şu ki insanlar fenomen olmak için hayranlık uyandırmak yerine kılıktan kılığa girip şaklabanlık yapıyor. Şimdiden uyarıyorum size bu şekilde fenomenlikten ekmek çıkmaZ! HERKESİN BİLGİSİNE!

SEN KİM FENOMENSİNN?!?!

DM’DEN YÜRÜMEK

Artık flörtleşmenin, sevgili olmanın hatta biraz ileri gidelim evlenmenin bile ilk adımı Dm’den yürümektir. Dm’den futbolculara yürüyerek fenomen olanlar bile var. Örnek verecek olursak çoğu insanın tanıyıp bildiği youtuber Daniella Biliç namı değer Danla Biliç. Hatta Danla Biliç’in bu durumu anlattığı bir videosu bile var. Bilmeyenler açıp izleyebilir. Birde Arda Turan’ı bu konuda unutmamız gerekir. Kendisi Dm’den yürümenin ülkemizdeki temsilcisidir.

CRİNGE

Cringe kelimesinin henüz türkçe bir karşılığı yok. Fakat başkasının yerine utanmak diyebiliriz. İngilizce karşılığı ise yaltaklanma ya da yalaklık yapmak anlamına geliyor.

Şaklabanlık yapıp fenomen olan insanların videolarına da verdiğimiz isim CRİNGE oluyor.

CAPS

1883’ten beri…

Microsoft Paint gibi basit resim düzenleme programı kullanılarak herhangi bir resmi altına kırmızı şerit ile metin ekleyerek oluşturulur. Komik, dalga geçmek için (DALGA DENİZDE OLUR(!)) çekilen fotoğraflar özellikle Monalissa’nın türlü türlü capslerini bulmak mümkün. Hatta caps yapmak için açılan sosyal medya hesapları bile vardır.

SELFİE (ÖZÇEKİM)

Selfie, dijital fotoğraf makinesi ya da kameralı cep telefonu ile kendi kendini ön kameradan çekmektir. Teknolojinin bize en hızlı empoze ettiği bir kelimedir hatta yılın kelimesi seçildi. Selfie çılgınlığı dünyada kendini o kadar aştı ki savaş esnasında, doğumda, değişik spor dalları esnasında, uçurum kenarlarında, köpek balığının ağzında ve hatta Dünyayı bile aşarak Marsta selfie çeken makineler bile gördü bu gözler. Bakalım bu çılgınlıklara neler eklenecek. Sizlere bir tavsiyemiz olacak; grupça çekilen selfieler için uzun kollu bir arkadaş edinin!

Let Me Take A Selfie!

EMOJİ

Emoji’nin ilk kullanımı 1998’de Japonya da ortaya çıkmıştır. Emoji ‘‘E’’ görsel, ‘‘Moji’’ ise karakter demektir. Yani görsel karakterdir.

Artık emojiler yazı yerine bile geçiyor. Yazarak iletişim kurmak yerine emojilerle iletişim kuruyoruz.

Emojilerle oyun oynamamız bile mümkün hale geldi. Şu güzelliğe bakar mısınız? Hem sosyal eğlencemiz hem de yazısız iletişimimiz olduğu için emojileri alnından öpüyorum :*

Yukarıdaki emoji ne anlatmaktadır? Cevaplarınızı yoruma bekliyoruz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s