IMDB PUANINA GÖRE 80’LER VE 90’LARIN İLK 10 BİLİM-KURGU FİLMİ

Günümüzde izleyici kitle sayısını kat kat arttıran bilim kurgu filmlerinin 80’ler ve 90’larda sinema kategoresinde yerini almasında ve piyasada duyurulmasına katkı sağlayan Bilim-Kurgu filmlerini sizin için Imdb puanına göre sıraladık.

1- Matrix 

Matrix, Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin yazıp-yönettiği bir bilim kurgu film. 1999 yılında gösterime girdi. Filmde Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi yıldızlar yer almaktadır. 

Filmdeki olaylar çok ileri bir tarihte teknolojinin son derece gelişmiş olduğu, yapay zekaya sahip makinelerin yaratılmış olduğu bir dünyada geçmektedir. Bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson aynı zamanda Neo nickname’li çok usta bir “hacker” dır. Neo, birden kendini Morpheus’un anlattıklarına güvenmek zorunda kaldığı büyük bir komplonun içinde bulacaktır. İçinde yaşadığımızı sandığımız bu dünya tamamiyle aldatıcıdır. Tüm insanlık aslında uzaydan gelen yaratıkların köleleridir. Neo, Trinity ve Morpheus’un da yardımıyla kendilerini bu düzeni yıkmaya adayan bir grubun içine katılır. 

Büyük ses getiren bu film, günümüzde hala iz bırakabilen Bilim-kurgu filmleri arasında’dır. Daha sonra  “Matrix reloaded” ve “Matrix revolutions” serisi çekilen bu film, 8,7 IMDB puanıyla listemizin birinci sırasında yer almaktadır. 

2- Terminator 2: Mahşer Günü 

Terminatör 2: Kıyamet Günü, James Cameron tarafından yazılıp yönetilen, 1991 yapımı bir aksiyon ve bilim kurgu filmi. Birinci filmde(TerminatörYok edici) yaşananlardan on sene sonrasını konu alan film, Sarah Connor ve onun 10 yaşında olan çocuğu John’un maceralarını ele almaktadır. 

1997 Ağustos’unda yaşanan ve 3 milyarı aşkın insanın ölümüne neden olan olayın üstünden yıllar geçmiş ve 2029 yılına gelinmiştir. John Connor makinelere karşı insan direnişinin lideri konumundadır. Onu 2029 yılında yok edemeyen makineler şimdi yok edemedikleri düşmanlarını geçmişte yok etmeyi denemeye karar verirler ve John’un 13 yaşında olduğu döneme bir yok edici makine yollarlar. Buna karşılık John da o dönemde kendisini korumak için daha önce annesini öldürmek göreviyle geçmişe yollanan yok edici makinenin daha üst bir modelini geçmişe yollar. İki yok edici makine arasında John Connor için büyük bir mücadele başlar. Bu arada henüz yaşanmamış olan 1997 Ağustos’unda yaşanacak olan felaketin mimarı olan Skynet adlı sistem de yavaş yavaş faaliyetlerini artırmaya başlamıştır. john ve onun koruyucu makinesi john’un annesini akıl hastanesinden kaçırıp Skynet’i durdurmak için işbirliğine girişirken diğer yok edici makine de john’u yok etmek için onların peşinden gitmektedir. 

1991 yılında vizyona giren bu film 8,5 IMDB puanıyla 90’ların en iyi ikinci filmi Bilim-kurgu filmi arasında yer almaktadır. 

3- GELECEĞE DÖNÜŞ

1985 yılında Robert Zemeckis’in yönetmenliğini yaptığı Geleceğe dönüş filmi 8,5 IMDB puanıyla 80’lerin en iyi bilim-kurgu, macera filmi olarak değerlendirilmektedir.

Michael J. Fox, Christopher Lloyd’un başrollerinde oynadığı film, Zamanda yolculuk temalı filmlerin atalarından olan ‘Geleceğe Dönüş’ hem yönetmeni Robert Zemeckis’in hem de dönem sinemasının şahlandığı anlardan biridir. Gösterime girdiği dönem insanlığını bir hayli heyecanlandıran ve kısa bir süre sonra kült mertebesine erişmiş, o güne kadar hep Tv dizilerinde yer alan başrol oyuncusu Michael J. Fox’a da büyük ün getirmiştir. Bununla birlikte Geleceğe dönüş Filmi’nin 2. ve 3. serisi çekilmiştir.

Geleceğe Dönüş filminde, deli dolu bilim adamı Dr. Brown zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştirir. Bu makineyi ilk kullanan genç Marty ufak bir zamanlama yanlışıyla gelecek yerine geçmişe gönderilir. Otuz yıl öncesine dönen Marty’nin burada yaptığı bir hamle, kendi kaderini ilginç bir noktaya sürükleyebilecek bir hataya sebebiyet verir. Artık Marty’nin yapması gereken tek şey kendi doğumunu bile engelleyecek bu hatayı bir şekilde düzeltmeye çalışması ele alınmıştır.

4- Yaratığın Dönüşü (Alıens)

Yaratık 2 veya Yaratığın Dönüşü (Aliiens) , 1986 yapımı bilim-kurgu, aksiyon türündeki film. 1979 yılında gösterime giren Yaratık Filmi’nin devamı olarak çekilmiştir.

Film, zaman olarak ilk filmden 57 yıl sonrasını anlatmaktadır. Birçok film eleştirmeni tarafından bilim-kurgu, aksiyon tipi filmler için bir mihenk taşı niteliğinde olduğu belirtilmiştir.,

Nostromo’dan kurtulan tek kişi olan Teğmen Ellen Ripley, yarım yüzyıllık derin uykusundan uyandırılarak dünyaya getirilir. Bu sırada yaratıkları buldukları gezegenin sonradan kolonileştirildiği ve insanların yaşadığını öğrenir. Söz konusu koloniden bir süredir haber alınamamaktadır ve Ripley, uzman bir komando ekibi ile yaratıkları yok etmeye ve sağ kalanları kurtarmaya gider.

Alien konseptine yönetmen James Cameron’ın yaklaşımı ile ortaya çıkan bu eser, belki de serinin en iyi filmi olarak değerlendirilmektedir. 8,4 IMDB puanıyla 80’lerin en iyi bilim-kurgu filmlerin arasında yerini koruyan Yaratığın dönüşü filmi, 1987’de de 7 dalda Oscar’a aday olan film, en iyi görsel efekt ve en iyi ses efekti dallarında bu ödüle layık görülmüştür.

5Ölüm Takibi (bıçak sırtı)

1982 yapımı Bıçak Sırtı filmi, çekildiği yıldan çok uzak bir dönemi, Günümüz 2019 yılını anlatmayı hedeflemektedir.

Dünyanın artık distopik bir yaşam alanı haline geldiği bir dönemi ele alan Bıçak sırtı filmi, Replikant isimli, dış görünüm olarak insan türünden ayırt edilemeyen robotları ve Dünya dışı kolonilerin tehlikeli ve illegal işlerinin halledilmesi için kullanılan bu robotlar’ın, “Blade Runners” isimli özel polisler tarafından yakalanmaya çalışılması anlatılmaktadır. Uzman bir “Blade Runner” olan Rick Deckard, görevini bıraktığı bir esnada, Los Angeles’a gelen bir grup replikant’ı yakalamak için verilen son bir görevi kabul eder. Ancak iki milyon insanın yaşadığı bu şehirde görünüm olarak insandan hiçbir farkı bulunmayan bu robotları teşhis etmek hiç kolay olmayacaktır.

Bilim-kurgu türünün üstadı Ridley Scott’ın başyapıtlarından biri olan film, distopik film türünün öncüllerinden biri olmasının yanı sıra bilim-kurgu türünün de en önemli örneklerinden biri olarak kabul görmektedir.

Bıçak Sırtı, 8,1 IMDB puanıyla 80’lerin en iyi Bilim- kurgu filmleri olarak yerini korumaktadır.

6- Jurassic Park 

Jurassic Park‘ta fosilleşmiş bir sivrisinekten çıkarılan dinozor kanı, bilimadamlarına DNA ile yeniden dinozor yaratma imkanı verir. Dr. Hammond, bu DNA’dan yola çıkarak genetik olarak dinozorlar geliştirir ve bir tür hayvanat bahçesi açar. 
Çeşit çeşit dinozorların canlı olarak görülebileceği bu özel hayvanat bahçesinin ilk test ziyaretçileri ise bir avukat, bir matematikçi, bir dinozor uzmanı ve bir bitkibilimci ile Hammond’un torunlarıdır. Dinozor embriyolarını ele geçirmek isteyen biri güvenlik sistemini devre dışı bırakınca, bütün dinozorlar adada serbest kalırlar. 
 

Michael Crichton’un romanından uyarlanan filmin yönetmeni, sinemanın dahi çocuğu Steven Spielberg. Güçlü özel efektleriyle dikkat toplayan filmin gişede büyük başarı elde etmesi, 2 devam filmi çekilerek bir üçleme olmasını sağlamıştır. 
Spielberg’ün efsanesi olan bu film, 2013’te 3D versiyonuyla tüm dünyada yeniden gösterime girmiştir. 

1993 yılında seyircileriyle buluşan Jurassic park, 8,1 IMDB puanıyla 90’ların en iyi üçüncü Bilim-Kurgu filmi olarak tarihe adını yazdırmıştır. 

7- The Thing (şey)

“The Thing” veya türkce çevirisiyle “Şey” John Carpenter tarafından yönetilen, Başrolünde Kurt Russell’ın bulunduğu 1982 yapımı Amerikan bilim-kurgu korku filmidir. Film, “John W. Campbell, Jr.’ın Who Goes There?” ad’lıromanından esinlenilmiştir.

Kuzey kutbunun buz tutmuş topraklarında bir kurdun peşinden koşan Norveçli bilim insanları Amerikan Antartik araştırma üssüne kadar gelmişler fakat burada esrarengiz bir şekilde can vermişlerdir. Neler olduğunu anlayabilmek için dışarı çıkan Amerikan bilim adamları Norveç araştırma üssüne gidip esrarengiz olayı çözmeye karar verirler. Norveç bölgesine yaklaştıklarında buldukları şeyler esrarengiz ve tüyler ürpeticidir. Bir cesetle karşılan adamlar, bedeni otopsi için yanlarında getireceklerdir. Ancak bu ‘şey’ tahmin edilemez boyutlarda bir ürkütücülüğe sahiptir. The Thing, hangi türe eline atsa üstün başarı elde eden usta yönetmen John Carpenter’ın, bilimkurgu ve gerilim türlerini harmanladığı, zamanla kültleşen filmidir.

Şey, 25 Haziran 1982’de 840 salonda gösterime girdi ve gişede haftanın 8 numaralı filmi oldu. 8,1 IMDB puanıyla “The Thing” filmi 80’lerin en iyi ilk 5 bilim-kurgu filmleri arasında bulunmaktadır.

8- 12 Maymun 

Ölümcül bir virüs tüm dünyayı tehdit etmektedir. 1996’da 5 milyar kişinin ölümüne neden olan bu virüs, 2035’te dünya nüfusunun yalnızca yüzde birini hayatta bırakmıştır. Bu virüsün etkilerinden korunabilmek için insanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar. 
Bu virüsün üstesinden gelebilmek için mahkumlardan James Cole, zaman makinesiyle geçmişe gönderilir. Yanlışlıkla 1990 yılına gönderilen Cole, bilimadamları için virüs hakkında araştırma yapar. 
Daha sonra zaman yolculuğunu sürdüren Cole, 1996’da akıl hastanesine alınır. Burada Dr. Kathryn Railly ile tanışan Cole, onu içinde bulundukları duruma inandırmaya başlar. 

Başrollerde Brad Pitt, Bruce Willis ve Madeleine Stowe rol aldığı 1995 yapımı bu film, 8 IMDB puanıyla 90’ların en iyi dördüncü Bilim-Kurgu filmidir. 

9- Kôkaku Kidôtai (Ghost in the Shell) 

Ghost In The Shell, animatör Mamoru Oshii’nin 1995 tarihli anime filmidir. Gösterime girdiğinde büyük gişe hasılatı elde edemese de zamanla onu kült statüsüne getirecek bir hayran kitlesi kazanmıştır. 

2029 yılındaki bir polisiye öyküsünü anlatmaktadır. İnsanların yarı makineleşmeye başladıkları bir dönemde, onların beynine girmek ve bilgi çalmak çok daha kolay hale gelmiştir. Kukla Ustası adı verilen bir hacker üst düzey gizli bilgilere ulaşınca, devlet onu bulması ve ortadan kaldırması için gizli bir örgütü görevlendirir. 

Aslında makineler ve canlılar arasındaki farkları inceleyen, gelişen teknoloji ile ruhlarını kaybetmeye başlayan, canlılıklarını sorgulayan karakterlerin hikâyesini anlatan bir filmdir. 

8 IMDB puanıyla 90’ların en iyi beşinci Bilim-Kurgu Bu film aynı zamanda Cannes Film Festival’inde Altın Palmiye adayı olmuş ilk animedir. 

10- Terminatör (Yok edici)

Terminatör, James Cameron’un yönetmen koltuğunda oturduğu, 1984 yılı yapımı bilim-kurgu filmi’dir. Başrollerinde Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton ve Michael Biehn bulunmaktadır.

Karanlığın yılı olan 2029 yılında gezegenin yöneticileri olan akıllı makineler kusursuz bir plan yaparlar. Geçmişi değiştirerek geleceği yeniden şekillendireceklerdir. Planlanan şeyin merhameti, acı hissi, korkusu yoktur. Durdurulamayan bir şeydir. Onlar Terminatör’ü yaratmıştır. Bu ilk filmde Terminatör gelecekteki insanların kurtuluşunu sağlayacak kişi olan John Connor’u doğuracak olan annesi Sarah Connor’u öldürmek için gelecekten geçmişe gönderilen T-800 model robottur. Kyle Reese Sarah Connor’un öldürülmesini engellemek için gelecekten gönderilen bir askerdir. John’un babasıdır. Film Kyle Reese’in Sarah Connor’ı korumak için Terminatör ile mücadelesini konu almaktadır.

1984 yılı yapımı Terminatör filmi 2008 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir. 8 IMDB puanıyla 80’lerin en iyi 5 filmi arasındadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s