DİKKAT! NOMOFOBİ OLABİLİRSİNİZ

Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesi ile yaşamlarımız büyük ölçüde değişti. Özellikle çocuklar ve gençlerin telefon ve bilgisayar başında geçirdikleri uzun süreler tehlikeli olmaya başladı. Çeşitli hastalıklar ve korkular oluşabiliyor. Bunlardan birisi de; NOMOFOBİ.

NOMOFOBİ NEDİR?

‘No mobile Phobia’ dan gelen ve cep telefonu ile sağlanan iletişimden kopmaktan aşırı korkma anlamına gelir. Çağın yeni sorunlarından biri olan nomofobi, akıllı telefonların yaygınlaşması ile başladı. Akıllı telefonlar artık hayatımızın en önemli parçası haline geldi. Bu nedenle telefondan uzak kalmaktan korkan kişiler psikolojik olarak gerginlik yaşayabiliyor.

NOMOFOBİ NASIL ANLAŞILIR?

Genelde bu sorunun cevabı bağımlılıktır. Bildiğimiz bağımlılık türleri gibi kişi bağımlı olduğu şeye ulaşamayınca sinir krizi, yoksunluk ve daha fazlasına ihtiyaç duyması durumu burada da geçerlidir. Sosyal medya ve cep telefonunun ayrılmaz ortaklığının içine kişi kendini de katar. Sosyal medyadan haber alamamaktan, başkalarını gözetleyememekten ve kendini gösterememekten çok korkar ve bunun olmaması için çaba sarf eder. Ayrıca kişi kendisine sosyal medyada farklı kimlik yaratarak dolaşır ve kendini o yarattığı kimlik yapısına uydurmaya çalışır.

NASIL ÇÖZÜLÜR?

Öncelikle kişi bunun bir hastalık ve bağımlılık olduğunu kabul etmelidir. Akıllı telefonlar elbette önemlidir ancak düzeyli ve gerekli kullanımda daha yararlıdır. Kişi telefon yerine kendine başka uğraş alanları bulmalıdır. Son olarak bu konuda sağlık uzmanlarından destek ve yardım alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s